registrar@hpnlu.ac.in 0177-2779803

Chancellor

Home > Governance > Chancellor
Hon’ble Mr. Justice Dharam Chand Chaudhary

(Acting Chief Justice, High Court of Himachal Pradesh)
The Chancellor, Himachal Pradesh National Law University, Shimla.

Born on 12 March, 1958 in Village Lohara, Tehsil Sadar, District Mandi, Himachal Pradesh in an Agriculturist family. After completing Primary Education from Government Primary School, Lohara, did matriculation from Government High School, Hatgarh, District Mandi. Graduated from Government Degree College, Kullu and obtained the degree of LL.B. from Himachal Pradesh University, in the year 1983.

Enrolled as an Advocate on May 10, 1983. Practiced in the High Court of Himachal Pradesh in Civil, Criminal, Constitutional, Labour, Company and Service matters. Held the position as Treasurer of the Himachal Pradesh High Court Bar Association during the year 1986-87 and Secretary during the years 1989-90 and 1990-91. Remained Vice- President and President of the Himachal Pradesh High Court Bar Association during the year 1993-94 and 1994-95.

Appointed as Additional Standing Counsel to Central Government in the High Court of Himachal Pradesh on 7.3.1992. Had been Legal Advisor-cum-Standing Counsel to H.P. Khadi and Village Industries Board, H.P. State Cooperative Milk Producers Federation, H.P. Scheduled Castes and Scheduled Tribes Development Corporation, Himachal Pradesh Krishi Vishwa Vidyalya, Palampur in the High Court of Himachal Pradesh. Empanelled as an Advocate on the panel of Advocates by United Commercial Bank to conduct cases on its behalf in the High Court of Himachal Pradesh. Conducted cases on behalf of National Hydro-Electric Power Corporation and Kangra Central Co-operative Bank. Conducted cases on behalf of Union of India in Central Administrative Tribunal and practiced in Labour and Service matters in the erstwhile H.P. State Administrative Tribunal. Had been a Non Official Member of Council of Law Reporting, High Court of H.P., for a period of three years, from 2.7.1994.

Appointed as Additional District and Sessions Judge, a Member of H.P. Higher Judicial Service by way of direct recruitment and assumed the charge as such on 1.8.1995. Remained posted as Additional District and Sessions Judge, Kullu and Shimla, District and Sessions Judge (Inspection), High Court of Himachal Pradesh, District and Sessions Judge, Hamirpur and Kullu and Lahaul & Spiti, Civil and Sessions Divisions and also President, District Consumer Disputes Redressal Fora, Mandi, Kullu and Lahaul & Spiti Districts. Transferred and posted as Registrar (Rules)-cum-Principal Secretary to Hon’ble the Chief Justice in December 2006 and Registrar (Vigilance)-cum-Central P roject Coordinator under the e-Courts Project of Department of Justice, Govt. of India-cum-Principal Secretary to Hon’ble the Chief Justice, in June 2008.

Remained Registrar General-cum-Principal Secretary to Hon’ble the Chief Justice from 7.10.2010 to 20.1.2012.

Elevated as Additional Judge of the High Court of Himachal Pradesh and assumed the Office as such on 21.1.2012. Assumed the charge as Judge of the High Court of Himachal Pradesh on 18th January 2014.